Polska polityka integracyjna mało skuteczna

Niedoskonałości polskiej polityki integracyjnej zostały po raz kolejny dotkliwie wypunktowane w badaniach porównawczych realizowanych w ramach monitoringu MIPEX „Migrant Integration Policy Index”, prowadzonego w 31 krajach Europy i Ameryki Północnej. Polska zajęła 24 miejsce wspólnie z Austrią, wyprzedzając Łotwę, Cypr, Słowację i Maltę, pozostając jednak daleko w tyle za takimi krajami jak m.in. Szwecja, Portugalia czy Kanada.

W badaniu za najsilniejsze strony polskiej polityki integracyjnej uznano legislację dotyczącą łączenia rodzin i pobytu długoterminowego imigrantów (zob. Wykres 1). Jednocześnie, jak podkreślili autorzy raportu, w Polsce brakuje strategii integracyjnej dla migrantów spoza UE. Imigranci z krajów trzecich mają bardzo ograniczone możliwości uczestniczenia w życiu politycznym (nie mają prawa głosu w wyborach na żadnym szczeblu ani możliwości przekazywania swoich opinii organom konsultacyjnym ds. imigracji, nie mogą też wstępować do partii politycznych), polskie szkoły są słabo przygotowane do integracji dzieci cudzoziemskich, imigranci mają utrudniony dostęp do obywatelstwa i nie są dostatecznie chronieni przed dyskryminacją.

AM

Wykres 1. Wyniki Polski w Indeksie Polityki Integracji Migrantów (MIPEX) w 2010 r. na tle innych państw

Źródło: http://www.mipex.eu/poland.

Opublikowano w numerze: 30 / Lipiec-Sierpień 2011 | Kategoria: Imigranci w Polsce