English - język miłości

AM

Wielka Brytania zapowiedziała zaostrzenie regulacji dotyczących wymagań językowych stawianych imigrantom będącym członkami rodzin obywateli brytyjskich i cudzoziemców z prawem stałego pobytu. Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, wszyscy imigranci chcący uzyskać zezwolenie na pobyt stały w Wielkiej Brytanii na podstawie przepisów o łączeniu rodzin będą musieli najpierw zdać egzamin z języka angielskiego na poziomie B1. Obecnie uznawane jest również samo uczestnictwo w kursach języka angielskiego na poziomie B1 lub A2 i udokumentowane postępy w nauce. Proponowane zmiany obejmują też przedłużenie z dwóch do pięciu lat tzw. okresu próbnego, po upływie którego cudzoziemski małżonek może ubiegać się o prawo stałego pobytu. Dodatkowo, przewidują wprowadzenie wymogu dotyczącego minimalnego poziomu dochodu osoby sponsorującej pobyt cudzoziemca w Wielkiej Brytanii.

Jako uzasadnienie dla zmian podawane są wyniki badań zleconych przez UK Home Affairs, według których 2/3 imigrantów, którzy otrzymali wizę na podstawie łączenia rodzin, nigdy wcześniej nawet nie było w Wielkiej Brytanii. Ponadto, 20 proc. cudzoziemców sponsorujących imigrantów przybyłych w ramach łączenia rodzin w roku 2009 było osobami bezrobotnymi lub otrzymywało wynagrodzenie znacznie poniżej płacy minimalnej. A 37 proc. osób sponsorujących krewnych z zagranicy mieszkało razem z rodziną lub znajomymi. Nie bez znaczenia jest fakt, że koszty administracyjne związane z tłumaczeniami dokumentów i udzielaniem informacji przez Departament Pracy i Emerytur wyniosły w latach 2009-2010 3 mln funtów.

Wielka Brytania prowadzi restrykcyjną politykę w zakresie łączenia rodzin. Jako jedno z niewielu państw wymaga od członków rodzin zdania egzaminu językowego jeszcze przed wjazdem do Wielkiej Brytanii i restrykcyjnie ogranicza kategorie osób, które mogą aplikować o wizę (dzieci tylko poniżej 18 lat; rodzice pozostający na utrzymaniu dzieci posiadających obywatelstwo brytyjskie lub prawo stałego pobytu tylko wtedy, gdy jedno z nich ukończyło 65 lat) i w prawach związanych ze statusem (ograniczenia w dostępie do świadczeń socjalnych po otrzymaniu pozwolenia na pobyt stały).

Opublikowano w numerze: 31 / Październik 2011 | Kategoria: Migracje w UE i na świecie