Filipiny uaktualniają listę krajów zakazanych

Filipińska agencja rządowa koordynująca zatrudnienie pracowników filipińskich za granicą (POEA - Philippine Overseas Employment Administration) zwiększyła do 41 liczbę krajów, do których zorganizowana emigracja zarobkowa jest zakazana.

Znalezienie się w tej grupie państw powoduje, że POEA nie zezwala związanym z nimi instytucjom na organizowanie rekrutacji wśród Filipińczyków. Lista jest rewidowana okresowo we współpracy z filipińskim MSZ. Znajdują się na niej kraje, które nie zapewniają akceptowalnych standardów ochrony praw pracowników i imigrantów. Co ciekawe, na liście nie znajduje się np. Arabia Saudyjska, której dotyczy wiele spraw związanych z wyzyskiem filipińskich pracowników tymczasowych (OHCHR 2009). Arabia Saudyjska pozostaje jednak głównym krajem docelowym dla emigrantów z Filipin - wpisanie jej na listę mogłoby więc skutkować nie tylko reperkusjami politycznymi, ale także odebraniem setkom tysięcy Filipińczyków szans na podjęcie jakiejkolwiek pracy.

Na Filipinach konieczność monitorowania emigracji zarobkowej wynika m.in. ze skali zjawiska. Tylko w 2010 r. POEA pośredniczyła w wyjazdach blisko 2 mln pracowników. Agencja obsługuje dziennie ok. 3 tys. instytucji i osób indywidualnych.

Obecnie na liście krajów, z którymi Filipiny nie współpracują w zakresie migracji pracowniczych, są następujące państwa: Afganistan, Antigua i Barbuda, Autonomia Palestyńska, Barbados, Chorwacja, Czad, Czarnogóra, Dominika, Erytrea, Haiti, Indie, Irak, Kambodża, Kirgistan, Korea Północna, Kuba, Lesotho, Liban, Libia, Mali, Mauretania, Mozambik, Nauru, Nepal, Niger, Pakistan, Serbia, Saint Kitts i Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyny, Suazi, Sudan, Tadżykistan, Timor Wschodni, Tonga, Turks i Caicos, Tuvalu, Wyspy Dziewicze, Wyspy Kajmana, Vanuatu, Zimbabwe.

JN

Źródło:

http://www.poea.gov.ph

http://www2.ohchr.org/english/bodies/cmw/docs/ngos/PMG_Philippines10.pdf

Opublikowano w numerze: 32 / Grudzień 2011 | Kategoria: Migracje w UE i na świecie