IX konferencja Sieci Badawczej IMISCOE

Tegoroczna konferencja Sieci Badawczej IMISCOE odbyła się pod koniec sierpnia 2012 r. w Amsterdamie. Jej współorganizatorem był Uniwersytet Amsterdamski. W tym roku nadano konferencji hasło przewodnie: „Mobilność jako nowy paradygmat w naukach społecznych?”. Wśród kluczowych tematów zjazdu znalazły się kwestie dotyczące wieloznaczności pojęcia mobilności obecnie i w przeszłości, zasadności używania pojęcia hipermobilności do charakterystyki współczesnych społeczeństw, adekwatności koncepcji teoretycznych do studiowania współczesnych przejawów mobilności. Konferencję otworzył wykład plenarny prof. Rainera Bauböcka poświęcony rozmiarom, strukturze, poziomom i formom mobilności w XX w. oraz na przełomie XX i XXI w. W czasie zjazdu odbyły się trzy sesje panelowe. Pierwsza była poświęcona koncepcji mobilności w różnych dyscyplinach naukowych, druga - tematowi „Mobilność, etniczność, rasa i naród”, a trzecia - dyskusji wokół polityki i estetyki, które wiążą się z mobilnością. W drugim dniu zjazdu odbyło się blisko 40 warsztatów poświęconych różnorodnym problemom migracyjnym, m.in.: polityce migracyjnej, sytuacji różnych grup migranckich na rynku pracy, rodzinie migranckiej, migracjom spoza UE, migracjom i ICT. Zjazd zakończył wykład pożegnalny prof. Rinusa Penninxa (na zdjęciu), założyciela i wieloletniego koordynatora Sieci Badawczej IMISCOE, który po 19 latach pracy naukowej opuszcza Uniwersytet Amsterdamski.

Opublikowano w numerze: 37 / Sierpień 2012