Większa kontrola, więcej sankcji, więcej praw pracowniczych

21 lipca br. weszła w życie ustawa o skutkach powierzania pracy cudzoziemcom przebywającym wbrew przepisom na terytorium RP. Wprowadziła ona sankcje administracyjne i karne oraz nałożyła nowe obowiązki na podmioty zamierzające zatrudniać cudzoziemców.

Zanim dojdzie do zatrudnienia, pracodawca jest zobligowany sprawdzić legalność pobytu cudzoziemca. Z karą grzywny bądź ograniczenia wolności musi liczyć się ten, kto uporczywie będzie zatrudniać obcokrajowca mimo jego nielegalnego pobytu. Za zatrudnianie osoby będącej ofiarą handlu ludźmi lub w warunkach szczególnego wyzysku grozi od teraz kara pozbawienia wolności do trzech lat. Pracodawców może też czekać m.in. zakaz brania udziału w przetargach, pozbawienie dostępu do pomocy publicznej lub obowiązek zwrócenia uzyskanej ostatnio dotacji.

Co istotne, ustawa wprowadza też zasady dochodzenia roszczeń z tytułu wynagrodzenia i innych świadczeń socjalnych związanych z wykonywaniem pracy przez cudzoziemca przebywającego w Polsce wbrew przepisom. Przy regulowaniu zaległych świadczeń w ramach stosunku pracy domniemuje się, że cudzoziemiec wykonywał pracę przez trzy miesiące, chyba że pracodawca albo pracownik dowiodą innego okresu zatrudnienia. Przy innych formach zatrudnienia zaległe wynagrodzenie będzie stanowiło trzykrotność minimalnego miesięcznego wynagrodzenia, jeśli ani pracownik, ani pracodawca nie udowodnią przed sądem, że pensja została uzgodniona w innej wysokości. Ustawa reguluje odpowiedzialność w tym zakresie zarówno przez głównych wykonawców, jak i podwykonawców.

Ciekawe jest, że regulowane nową ustawą sytuacje stanowią wyraźną mniejszość tle ujawnianych przypadków nielegalnego zatrudnienia cudzoziemców w ogóle. W 2011 r. Państwowa Inspekcja Pracy wykryła 78 przypadków wykonywania pracy przez cudzoziemców, którzy przebywali w Polsce nielegalnie, a 36 - przez cudzoziemców legitymujących się tytułem pobytowym nieuprawniającym do pracy w Polsce wobec 901 przypadków cudzoziemców nielegalnie pracujących w Polsce ujawnionych przez PIP łącznie. Najczęściej przyczyną tego był brak wymaganego zezwolenia na pracę, a nieco rzadziej - praca niezgodna z warunkami określonymi w zezwoleniu.  

       MoS

Więcej: Sprawozdanie PIP za 2011 r. oraz Ustawa o skutkach powierzania pracy cudzoziemcom przebywającym wbrew przepisom na terytorium RP.

Opublikowano w numerze: 37 / Sierpień 2012 | Kategoria: Artykuły