Najważniejsze wydarzenia migracyjne roku 2012

Polska

  • Od 1 stycznia do 2 lipca 2012 r. cudzoziemcy przebywający w Polsce nielegalnie mogli zalegalizować swój pobyt w ramach trzeciej już akcji abolicyjnej. W sumie zarejestrowano ponad 9,5 tys. wniosków. Część z nich wciąż czeka na rozpatrzenie. Część złożono z zamiarem skorzystania z tzw. małej abolicji, czyli możliwości wyjazdu z Polski bez konsekwencji w postaci zakazu ponownego wjazdu przez określony czas. Wśród wniosków były i takie, które wpłynęły od tzw. turystów abolicyjnych, co odróżnia ubiegłoroczną akcję od poprzednich.
  • 31 lipca 2012 r. Rada Ministrów przyjęła dokument strategiczny pt. „Polityka migracyjna Polski - stan obecny i postulowane działania”, przygotowany w 2011 r. przez międzyresortowy Zespół ds. Migracji i konsultowany m.in. z organizacjami pozarządowymi. Obecnie w Zespole trwają prace nad dokumentem wykonawczym, w którym będą określone instytucje odpowiedzialne za konkretne zadania, terminy ich realizacji oraz źródła finansowania.
  • W październiku 2012 r. w czterech (z sześciu) ośrodkach strzeżonych cudzoziemcy przeprowadzili akcję protestacyjną, odmawiając przyjmowania posiłków. Relatywnie duża skala jesiennego protestu przykuła uwagę opinii publicznej, ale przede wszystkim organizacji pozarządowych, Rzecznika Praw Obywatelskich i Ministra Spraw Wewnętrznych, który zarządził kontrolę we wszystkich ośrodkach. W grudniu zostały opublikowane pierwsze wnioski z kontroli w ośrodkach strzeżonych.

Świat

 

  • 15 czerwca 2012 r. Prezydent USA, Barack Obama wydał rozporządzenie umożliwiające młodym cudzoziemcom przebywających od dzieciństwa w USA legalizację pobytu na dwa lata. Z szansy mogą skorzystać osoby, które w dniu podpisania rozporządzenia nie ukończyły 31 lat, przybyły do USA przed szesnastymi urodzinami, mieszkają w USA od 15 czerwca 2007 r., a także uczą się albo ukończyły szkołę w USA.
  • Rok 2012 nie przyniósł spokoju w rejonie Morza Śródziemnego. Południowe bramy UE, tj. Grecja, Malta i Włochy, wciąż doświadczały skutków fali emigracji wywołanej Arabską Wiosną 2011 r. Wojna domowa w Syrii spowodowała napływ setek tysięcy uchodźców do Libii, Jordanii, Iraku i Turcji. Napięcia społeczne związane z przyjazdami imigrantów z Sudanu, Sudanu Płd. czy Erytrei odnotowano też w Izraelu.
  • Z powodu niepokojących wydarzeń migracyjnych Grecja znalazła się w 2012 r. w centrum uwagi, w szczególności ze względu na kryzys i niewydolność systemu azylowego, budowę muru na granicy grecko-tureckiej, wzrost nastrojów ksenofobicznych i wejście do greckiego parlamentu ultraprawicowej partii werbalnie i fi-zycznie atakującej imigrantów.
Opublikowano w numerze: 39 / Grudzień 2012 | Kategoria: Artykuły