Abolicja - przepisy w praktyce

Małgorzata Kowalska, Urząd do Spraw Cudzoziemców

Przepisy abolicyjne to jedno. Sposób ich stosowania w praktyce mający na celu ułatwienie  cudzoziemcom przejścia i tak dość skomplikowanej drogi legalizacji pobytu, to drugie. Korzystne dla cudzoziemców interpretacje przepisów zarządzone przez Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców nie są może powszechnie znane, ale z pewnością dotyczy to osób odpowiadających za decyzje w sprawie abolicji.

Pierwsze rozwiązanie to zakwalifikowanie pobytu w ośrodkach strzeżonych jako nielegalnego pobytu na terytorium RP. Szansę na legalizację pobytu dostają więc cudzoziemcy, którzy z różnych względów zostali umieszczeni w strzeżonych ośrodkach Straży Granicznej i których pobyt w innej sytuacji byłby traktowany jako legalny.

Kolejną kwestią z pozoru utrudniającą wnioskowanie o abolicję, o której rozpisują się przedstawiciele organizacji pozarządowych i różnego rodzaju stowarzyszeń, jest kwestia paszportów. Błędna jest opinia, iż brak paszportu lub też brak ważnego paszportu odbiera cudzoziemcowi szansę na złożenie wniosku o abolicję. Paszport, którego termin ważności wygasł, również będzie uznawany przez organy przyjmujące wnioski. W wypadku braku paszportu należy podjąć próbę zdobycia wymaganego dokumentu podróży poprzez kontakt z placówką kraju pochodzenia w Polsce. W sytuacji braku takiej placówki lub decyzji odmownej cudzoziemcy mogą potwierdzić swoją tożsamość innym dokumentem ze zdjęciem i wówczas we właściwym urzędzie wojewódzkim otrzymają zaświadczenie o wejściu w procedurę abolicyjną (w wypadku posiadania paszportu jest to pieczątka), co ustrzeże ich przed ewentualnymi konsekwencjami w razie kontroli legalności ich pobytu.

Problemem dostrzeganym przez NGO-sy jest również kwestia dzieci urodzonych po 2007 r. Z pozoru trudna kwalifikacja ich jako osób uprawnionych do legalizacji pobytu w ramach abolicji rozwiązana została w następujący sposób - jeżeli dzieci urodziły się w Polsce, zostaną uwzględnione w decyzji pozytywnej dotyczącej rodziców (o ile taka decyzja zostanie wydana i o ile rodzice posiadają niezbędne dokumenty) na podstawie art. 53 ust. 1 pkt 12 ustawy o cudzoziemcach.

Warto również wspomnieć, iż niedługo ukażą się nowe ulotki informacyjne, które, po pierwsze, dostosowane będą do trwającej już abolicji, po drugie - wyjaśnią wcześniejsze nieścisłości związane z legalnością/nielegalnością pobytu od roku 2007.

Wzór wypełnienia formularza cudzoziemcy znajdą na stronie internetowej www.abolicja.gov.pl oraz na stronie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. Przygotowanie odrębnego kwestionariusza jedynie do legalizacji pobytu w ramach abolicji wiązałoby się z kosztami. Stąd decyzja o pozostawieniu formularza w jego pierwotnej wersji.

Abolicja, choć krytykowana w niektórych aspektach przez organizacje pozarządowe, ma szansę objąć znaczną liczbę cudzoziemców i wpłynąć na zmniejszenie zjawiska nielegalnej imigracji w Polsce. Nie liczymy na to, że zniknie całkowicie. Ograniczenie jej skali to, naszym zdaniem, już duży sukces.

Opublikowano w numerze: 34 / Luty 2012 | Kategoria: Artykuły