Multi-kulti się opłaca

Większa imigracja przyczynia się do wyższego poziomu PKB per capita w regionie. Tak wynika z raportu autorstwa Stephana Brunowa i Hanny Brenzel pt. „The effect of a culturally diverse population on regional income in EU regions”, opublikowanego niedawno w ramach Norface Discussion Papers*.

Analizy oparto na danych z Eurostatu i badań ELFS (European Labour Force Survey) z lat 2003-2008. Autorzy uwzględnili w analizie kraje UE z wyłączeniem Polski, ze względu na brak danych dotyczących kraju pochodzenia mieszkańców na poziomie regionalnym. Dane analizowane były na poziomie regionów NUTS 2, czyli obszarów o ludności od 800 tys. do 3 mln (w Polsce są to województwa).

Okazało się, że większy udział imigrantów w regionach miał pozytywny - choć słaby - wpływ na regionalne PKB per capita. Korzyści ekonomiczne z imigracji w raporcie są tłumaczone większym poziomem kapitału ludzkiego (zróżnicowanym wykształceniem, większym zakresem umiejętności) i wynikającej z tego wyższej produktywności pracy w regionach zamieszkiwanych zarówno przez ludność miejscową, jak i imigrantów. To sugeruje ponadto, że imigracja wpływa pozytywnie na średni poziom płac (choć niekoniecznie na płace w poszczególnych branżach czy zawodach).

Ciekawy był też drugi główny wynik analiz autorów, zgodnie z którym bogatsze są te regiony UE, w których dominuje liczbowo kilka grup imigrantów pochodzących z jednego makroregionu. Zdaniem autorów zależność ta wynika głównie z mniejszych kosztów integracji i mniejszego zagrożenia napięciami na tle etnicznym w regionach, w których istnieje kilka głównych grup migranckich. Aby jednak oszacować wpływ zróżnicowania kulturowego - a nie tylko udziału imigrantów lub obecności dominujących grup kulturowych - na poziom zamożności regionu, potrzebne byłyby dane o kraju urodzenia mieszkańców zebrane na niższym poziomie agregacji.

STR

* Źródło: http://www.norface-migration.org/publ_uploads/NDP_21_11.pdf.

Opublikowano w numerze: 34 / Luty 2012 | Kategoria: Migracje w UE i na świecie